کارشناسان معتقدند که فروش آیفون ۲۰۱۹ ناامیدکننده خواهد بود

موبایل‌های امسال اپل تقریبا ۲ ماه دیگر یعنی اوسط شهریور رونمایی خواهند شد. انتظار می‌رود که این دستگاه‌ها دارای ابعاد متفاوتی در مقایسه با نسل قبل باشند. باتری آنها احتمالاً بزرگتر خواهد بود و به شارژر بی‌سیم معکوس نیز مجهز خواهند شد. قابلیتی که اولین بار هوآوی با گوشی میت ۲۰ پرو از آن رونمایی کرد و پس از آن سامسونگ نیز نسخه قوی‌تر آن را به گلکسی اس ۱۰ رساند. شارژ بی‌سیم معکوس به آیفون ۲۰۱۹ اجازه خواهد داد که با قرار دادن دستگاه‌های دیگر مانند کیس ایرپادز یا اپل واچ آنها بر روی پشت گوشی، آنها را شارژ کند. با تمام این وجود اما کارشناسان معتقدند که فروش آیفون ۲۰۱۹ ناامیدکننده خواهد بود.

فروش آیفون ۲۰۱۹

ابعاد ایفون ۲۰۱۹

برای شارژر بی سیم معکوس آیفون به خودی خود نیاز به باتری بزرگتری خواهد داشت و این توجیح می‌کند که چرا باید ظرفیت باتری آیفون‌های ۲۰۱۹ بیشتر از گوشی‌های ۲۰۱۸ باشد. به‌غیر از این تغییر ساختار دوربین این گوشی‌ها نیز دستخوش تغییر خواهد شد و مانندگوگل پیکسل‌ ۴ یک قاب مربعی شکل برای دوربین سه‌گانهآیفون ۲۰۱۹ در نظر گرفته می‌شود، در حقیقت البته شاید پیکسل ۴ شبیه به آیفون ۲۰۱۹ باشد! البته آیفون XR ۲۰۱۹ از آنجاییکه دارای دوربین دوگانه خواهد بود، ساختاری مشابه با آیفون‌های ۲۰۱۸ خواهد داشت.

آیفون XR ۲۰۱۹

بر کسی پوشیده نیست که آیفون‌های ۲۰۱۸ اپل فروش مناسبی نداشتند و به‌نظر می‌رسد که این روند در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه پیدا خواهد کرد. Jun Zhang تحلیلگر موسسه Rosenblatt Securities با قطعیت اعلام کرده است که فروش مدل‌های ۲۰۱۹ آیفون “ناامیدکننده” خواهد بود. او همچنین پیش‌بینی کرده که رشد فروش آیپدها در نیمه دوم سال کاهش خواهد یافت. درآمد اپل از فروش آیپد در سه ماهه ژانویه تا مارچ به طرز جالبی با ۲۲ درصد رشد در مقایسه با سال قبل همراه بود و رقم آن به‌طور دقیق ۴٫۸۷ میلیارد دلار بود. بازار فروش تبلت ضعیف و آیپد یک استثنا به حساب نمی‌آید. با این حال، آیپد پرو جدید اپل که اواخر سال گذشته معرفی شد و دو تبلت جدید آنها فروش خوبی داشته است.

امید به افزایش فروش و درآمد اپل در سال ۲۰۱۹ کم است

تحلیلگران همچنین عنوان کرده‌اند که فروش دیگر محصولات شرکت مانند HomePod، ایرپاد، اپل واچ و… درآمد آنچنانی به شرکت اضافه نخواهند کرد. حتی سرویس‌های اپل که دومین بخش سودده و پردرآمد شرکت است نیز وضعیت مشابهی خواهند داشت. اپل در فکر اینست که درآمد بخش‌های کلیدی را در سال آینده از ۲۵ میلیارد دلار به ۵۰ میلیارد دلار برساند. در طول سه ماهه دوم مالی سال این بخش ۱۱٫۴۵ میلیارد دلار فروش داشته است. دلیل اصلی تمرکز بر بخش سرویس‌ها کاهش فروش میزان آیفون از میزان ۲۳۱٫۲۲ میلیون دستگاه سال ۲۰۱۵ تا به امروز است. در سال ۲۰۱۸ اپل ۲۱۷٫۷۲ میلیون دستگاه به فروش رساند.

فروش آیفون به‌دلیل کاهش نوآوری، قیمت گذاری بالا و ارزان‌تر بودن رقیبان اندرویدی در طول سالیان اخیر با کاهش همراه بوده است. اما اپل بخش‌های بزرگ فعالی دارد که شامل سرویس‌های اشتراک ماهانه مانند Apple Music، Apple News+، Apple TV+ و Apple Arcade می‌شود. البته این تمام ماجرا نیست و کوپرتینویی‌ها از سرویس‌های App Store، AppleCare، iTunes و iCloud نیز درآمدزایی می‌کنند. با تمام این اوصاف، Zhang روزهای روشن را برای اپل پیش‌بینی نکرده و ادعا می‌کند که در ۶ تا ۱۲ ماه آینده ارزش هر سهم اپل از ۲۰۰ دلار فعلی به ۱۵۰ دلار سقوط خواهد کرد.

پاسخی بگذارید